جک پارکینگ – نصب جک پارکینگ – قیمت جک پارکینگ – جک آرام بند
02/22/2016
دوربین مداربسته – نصب دوربین مدار بسته – فروش دوربین مداربسته
02/22/2016

سیم و کابل یکی از مهم ترین لوازم الکتریکی ساختمان اجزای هر مداری است زیرا به وسیله سیم و کابل می توانیم به مدار الکتریکی برق رسانی کنیم یا اطلاعات را جا به جا کنیم . سیم و کابل بسته به نوع  کارکرد شان انواع و اقسام فراوانی و مختلف دارند که بسته به نوع کارکرد آن مدار سیم و کابل مناسب نیز تهیه و انتخاب می شود مانند سیم و کابل های مسی ، آلمینیومی، فلزی و … . سیم و کابل ها در کل یک نقطه اشتراک دارند و آن در فلز آن ها است. سیم و کابل دارای رشته های فلزی رسانا است که توسط روکش های پلاستیکی عایق محافظت می شوند . سیم هایی که قطور ترند و سنگین ترند برای مدار هایی که به برق ولتاژ بالا نیاز دارند به کار می روند . قیمت سیم و کابل ها نسبت به گرم آن ها و نوع فلز آن ها تایین می شود . ما در این مقاله به برسی انواع سیم و کابل می پردازیم .

انواع سیم و کابل

سیم و کابل فشار قوی : کابل های فشار قوی برای انتقال دادن انرژی برق که به صورت ولتاژ بالا به کار می رود مصرف دارد . مسئله ی بسیار مهم در استفاه از این نوع کابل ، در نظر گرفتن مساول ایمنی است زیرا سیم و کابل ولاژ بالا به راحتی می تواند موجب مرگ انسان شود به همین دلیل است که کایل های فشار قوی را با روکش های بسیار ذخیم می سازند و برای این که کابل فشار قوی را به مقصد مورد نظر برساند از داخل زمین به صورت دفن شده رد می کنند یه در داخل زمین کانل هایی می سازند و این کابل ها را رد می کنند . این نوع سیم و کابل در ولتاژ سی کیلو وات کاربرد دارند .

فروش سیم و کابل

سیم و کابل فشار متوسط : سیم و کابل فشار متوسص در سیستم برق خانه ها و مکان هایی مانند خانه مه از برق۲ یا ۳ فاز استفاده می کنند نیز کاربرد دار این کابل ها بیشتر برای تقسیم بندی کابل های فشار قوی لتاژ بالا به واحد های کوچکتر است. سیم و کابل فشار متوسط مناسب برای شش تا سی کیلووات می باشد و همانند فشار قویی از داخل زمین یا از کانال هی آنها را رد می کنند . فشار ضعیف : کابل فشار ضعیف برای انتقال نیروی برق در سیم کشی ها ، کنتر ها ، سیستم روشنایی ، جک پارکینگ و  کرکره برقی  ، انتقال نیرو به الکتروموتور و … استفاده می شوند از این نوع سیم کابلها در انواع شبکه ها مانند شبکه عمومی و صنعتی ، در انواع تاسیسات داخلی و تاسیسات خارجی ساختمان ، به حالت موفون شده در زمین و یا درون کانال ها استفاده می شود .

سیم و کابل با کیفیت

سیم و کابل کنترل : ابن نوع کابل شباهت بسیار زیادی به کابل های فشار ضعیف دارند و نوع کاربرد آنها بسیار شبیه کابل های فشار ضعیف است . سیم تخت : از سیم و کابلهای تخت برای جرثقیل و ماشین های بزرگ و … مورد استفاده قرار گرفته اند . یکی از مزایای استفاده از کابل تخت شعاع خمش بسیار کم ، قابلیت حالت پذیری بالا و این که کابل های تخت جای بسیار کمتری نسبت به بقیه کابل ها می گیرد .

سیم و کابل خودنگهدار : کابل خودنگهدار جهت انتقال انرژی الکتریکی از طریق خط های هوایی با ولتاژ شش تا سی کیلو وات مورد استفاده قرار می گیرد . از این نوع کابل ها در شبکه صنعتی وشبکه عمومی ، به حالت نصب شده بر روی تیر های برق و دیوار تونل های مختلف نیز استفاده می شود . کابل های کواکسیال : سیم و کابل کواکسیال مناسب برای ارسال سیگنال با فرکانس های رادیویی است . از جمله کاربرد های کابل های کواکسیال می توان به متصل شدن گیرنده و فرستنده رادیویی به انواع آنتن ها ی مختلف مانند : برای نصب انواع دوربین مداربسته و  آیفون تصویری ، متصل کردن انواع شبکه ی کامپیوتری و کابل های تلویزیونی.

از مزایای کابلهای کواکسیال می توان به موارد رو به رو اشاره کرد : برتری کابل کواکسیال نسبت به دیگر سیم ها این است که در یک کابل کواکسیال با کیفیت بالا ، میدان امواج حمل کننده سیگنال ها فقط در میان هادی  موجود می باشد . این مزیت ، نصب کابل کواکسیال را در کنار اجزام رسانا مثال ناودان ، بدون طلف کردن توان امواج را ممکن می کند و امواج را از تداخل با امواج مغناطیسی خارجی حفظ می کند . سیم و کابل رایانه ای : سیم و کابل رایانه برای انتقال اطلاعات در نتورک ، میان رایانه ها و چاپ گرها و دستگاه های دیگر های دیگر کاربرد دارند .

کابل های ضد آتش

کابل های ضد آتش فشار ضعیف : کابل های ضد آتش فشار ضعیف در جا های عمومی و سیستم اضطراری مثل سیستم ضد آتش سوزی و سیستم روشنایی اضطراری مورد استفاده دارند . کابل های نام برده شده قابلیت مقاومت در برابر آتش سوزی و حرارت بسیار زیاد در زمان ۳ ساعت را دارند .

سیم و کابل ضد آتش کنترل : سیم و  کنترلی بیشتر در خط های تولیدی برای اندازه گرفتن موج ها ، سیستم های کامپیوتری و یا تجهیزات کنترلی ماشین آلات و نقاله ها مورد استفاده قرار می گیرند. کابل ضد آتش کنترل توانایی مقاومت در برابر آتش و حرارت بسیار بالا در مدت زمان سه ساعت می باشند و قابل نصب در فضای باز ، به صورت دفن در زمین ، داخل ساختمان و یا در داخل کانال می باشند .

سیم مسی و آلمینیومی : سیم های مسی معمولا برای مصرف های ساختمانی ، تجهیزات داخلی ، بیرون ساختمان و مدار های مختلف ، کابرد دارند . سیم و کابل های آلویمنیومی با روکش ها پلاستیکی در شبکه های هوایی فشار ضعیف و فشار متوسط تا سطح ولتاژ سی و سه کیلو وات مصرف دارد . نوع سیم های سه لایه روکش دار در مقایسه با هادی های ۱ روکشه ، دارای خواص عایقی بهتری بوده .

اندازه و گرم سیم و کابل : هر چقدر سیم ، بلند تر باشد ما با افت فشار بیشتری رو برو می شویم پس بهتر است سیم و کابل کشی هایمان استاندارد باشد . هر چه سیم ها قطور تر باشد توانایی انتقال ولتاژ بیشترت را دارد. سیم های کلفت قیمت بیشتری نسبت به نازک ها دارد چون از مس و پلاستیک بیشتر استفاده شده است .

4 دیدگاه ها

 1. هاشمی گفت:

  ممنون بابت توضیح هاتون
  لطفا در مورد سیم و کابل کامپیوتر هم مقاله بیشتری بزارید ممنون

 2. علی گفت:

  با سلام میخواستم ببینم کابل بیستم متری حاضری دوربین مداربسته دارید.

  • sunelect گفت:

   سلام
   بله علی آقا. موجوده. با فروشگاه تماس بگیرید تا راهنماییتون کنن.
   با آرزوی موفقیت برای شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *